Głównym celem praktykowania Hatha Yogi jest zbudowanie równowagi między umysłem i ciałem, możemy wtedy rozwijać nasze zaufanie, intuicję, samokontrolę, koncentrację, wytrzymałość. To poprzez praktykę Hatha Yogi możemy znaleźć źródła dróg do tych właściwości. Praktyka Hatha Yogi prowadzi do równowagi między siłą i elastycznością oraz koncentracją i rozluźnieniem.

Ćwiczenia wzmacniające wg systemu Hatha Yogi praktykowane są dla odbudowy ogólnej sprawności, siły i kondycji oraz elastyczności i rozciągnięcia ciała. Ważnym aspektem tej pracy jest systematyczność, oraz wyciszenie i uspokojenie umysłu i naszego wnętrza.  Praktyka ćwiczeń wzmacniających wg tego systemu wpływa na nasze narządy wewnętrzne, kształtuje nasze mięśnie wzmacniając całe ciało. Jeśli systematycznie ćwiczymy Hatha Yogę zmniejszają się przewlekłe zapalenia stawów i mięśni. Gdy ćwiczy się systematycznie program, w którym bierze udział cały organizm, wtedy poprawia się cały stan zdrowia.  Celem ćwiczeń jest budowanie siły fizycznej, wytrzymałości, elastyczności ciała, koncentracji i spokoju. Dzisiaj ćwiczy się hatha yogę z powodów zdrowotnych i jest to bardzo dobra alternatywa dla innych ćwiczeń fizycznych. Najważniejsze działanie tych ćwiczeń na poziomie zdrowia to regeneracja stawów, wzmocnienie układu ruchu, rehabilitacja i wzmocnienie kręgosłupa, oczyszczenie organizmu i wzmocnienie jego siły, kondycji i elastyczności.

W Praktyce naszej Akademii Ruchu Funkcjonalnego jest także Yoga PALEO. System ćwiczeń opartych na ruchu naturalnym, z bogactwem zupełnie nowych form, pozycji i układów ćwiczeń.

Praktykujemy też ćwiczenia wg systemu Pilates, niezwykle wartościowy i wszechstronny system ćwiczeń gdzie mamy możliwość
wzmocnienia pozycji w tym nóg i bioder , sprawności i gibkości kręgosłupa, wzmocnienia tułowia, pleców i ramion, oraz pasa brzusznego i lędźwiowo - krzyżowego, wypracowania gibkości we wszystkich kierunkach, wzmocnienia brzucha, elastyczności bioder i kręgosłupa.

Podstawowym założeniem i drogą gimnastyki Paleo jest odbudowa funkcjonalności całego organizmu do poziomu potrzeb i możliwości biologicznych, a nie bytowych (cywilizacyjnych), czyli odbudowa siły i sprawności funkcjonalnej, elastyczności i miękkości ruchu (swobody poruszania się w różnorodnych warunkach przestrzeni) umożliwiających dowolne swobodne manewrowanie ciałem w najróżniejszych sytuacjach. Jest to system przywracający pełne zdolności adaptacji poprzez ruch do każdych warunków i zmian kształtu przestrzeni, oraz wszelkich sytuacji działających na NAS i nasze zachowanie. Praktyka Gimnastyki Paleo umożliwia wypracowanie naturalnych możliwości wyswobodzenia się z trudnych sytuacji i nabycie umiejętności ich unikania. Jest w swojej treści i wymiarze najbardziej wszechstronna i różnorodna oraz uniwersalna w swojej filozofii, gdyż nie jest ukierunkowana na konkretny cel lub przeznaczenie jak np. sztuki czy sporty walki – na skuteczność w walce wręcz i  bronią, czy ćwiczenia fitness – na kształtowanie ładnej sylwetki i pozbycie się zbędnych kilogramów, czy np. zawody sportowe, których celem jest zawsze rywalizacja o najlepszy wynik sportowy.

Jest najbardziej naturalnym i swobodnym systemem ruchu. Bazuje na treningu ruchu, a więc nie jest ważne żeby ten ruch w całości czy doskonałej formie wykonać, ale żeby go robić i wykonywać systematycznie, a więc kształtować i dążyć do jego naturalności przez wielokrotne wykonywanie, co przekłada się na odbudowanie właściwej dla tego ruchu siły, sprawności, kondycji, elastyczności i miękkości ciała. A wtedy aktywizowany organizm wzmacnia się i adaptuje do coraz lepszej funkcjonalności. W normalnym procesie starzenia się każdego człowieka w miarę przebywania lat, funkcjonalność maleje, gimnastyka Paleo prowadzi NAS do zachowania naturalnego poziomu tej funkcjonalności. Suma kształtowania siły, sprawności, kondycji, elastyczności i miękkości z wszystkich trenowanych ruchów tworzy całość wszechstronnego i różnorodnego wzmocnienia organizmu i jego funkcjonalności. I to jest najważniejsza treść naszej pracy i treningu gimnastyki Paleo.

Główny Instruktor Akademii Zdzisław Gudojć

Artykuły do pobrania