Zdrowie, uroda oraz dobre samopoczucie i zadowolenie z własnego ciała i z dobrego funkcjonowania daje prawdziwą radość życia. W rozwiniętych krajach obserwuje się coraz większe zainteresowanie różnymi praktykami wszechstronnego rozwoju poprzez ćwiczenia wzmacniające, rozluźniające i medytacyjne. Pomagają odzyskać sprawność, zdrowie i wewnętrzny spokój. Taijiquan, Qigong, Joga coraz częściej zamiast lekarstw stają się podstawą zdrowia. Wiele dojrzałych osób wcześniej ćwiczących nowoczesną gimnastykę typu aerobik, fitness, bodybuilding, bieganie, czy gry zespołowe, w wieku dojrzałym zaczyna praktykować ćwiczenia wschodnie, gdyż zaczynają widzieć swoje zdrowie w szerszym i głębszym aspekcie a nie tylko jako samą sprawność ruchową i ładne ciało. Odchodząc od czysto sportowych lub rekreacyjnych form rozwoju zapewniających rozwój ładnej sylwetki, zaczynają poszukiwać ćwiczeń rozwijających nie tylko ciało, ale regulujących wszechstronnie cały organizm, w tym umysł i emocje. Stare dobre systemy wschodnich ćwiczeń dają możliwość realizowania aktywnego stylu życia i osiągnięcia długowieczności bez nadmiernego wysiłku fizycznego, przeciążeń i kontuzji. Dlatego warto się ruszać. W tych materiałach popularyzujących i zachęcających do dbałości o swoje zdrowie przez systematyczne praktykowanie aktywności ruchowej, pragniemy wszystkim uświadomić ogromną wartość ruchu jako uniwersalnego lekarstwa zapewniającego zdrowie w jego różnych aspektach, ważnych zarówno dla kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku.

1. Cellulitis - mało lubiana "skórka pomarańczy"
Czujemy się jeszcze młodo, a tu widzimy, że nasze uda pokrywają się gąbczastą, porowatą i pofałdowaną skórką wyglądającą jak pomarańcza w dużym powiększeniu. Mężczyzn się nie ima. Kobiety wstydliwie ją ukrywają, rezygnując z krótkich spódniczek czy szortów, a także z plaży. Niedawno jeszcze cellulitis uważano za defekt kosmetyczny, ale niestety jak wykazała praktyka same medykamenty i preparaty kosmetyczno-lecznicze nie zawsze pomagają. Ta porowatość skóry jest powodowana nienaturalnym osadzaniem się tłuszczu pod skórą i wiąże się z nierównowagą gospodarki tłuszczami w organizmie. Z pewnością ma to także związek z rozregulowaniem hormonalnym organizmu kobiety. Bardzo często towarzyszy powstawaniu małej nawet otyłości. Musimy więc powiedzieć sobie, że jest to zaniedbanie naszego ciała, zaniedbanie, którego nie widać w młodym wieku, ale które pojawia się u kobiet nie realizujących w swoim życiu aktywności ruchowej. A okazuje się, że cellulitis w początkowym stadium rozwoju daje się złagodzić odpowiednim odżywianiem i aktywnością ruchową. Jeżeli jesteśmy zdecydowane przywrócić naszym nogom ładny wygląd, trzeba stanowczo i systematycznie zacząć się ruszać, a szczególnie ćwiczyć dużo ruchu wszechstronnego dla naszych nóg. Pamiętajmy jednak o tym, że nie wszystkie dynamiczne i ekspresyjne formy ruchu obecne w fitnesie czy aerobiku dobrze nam służą. Charakteryzują się one dużą ilością ćwiczeń obciążających stawy i kręgosłup (które mogą okazać się zbyt słabe), a więc z nadmiernym obciążaniem, z nadmierną ilością ćwiczeń skocznościowych lub zginających. Nie można walczyć z cellulitisem przeciążając organizm i niszcząc sobie zdrowie. Trzeba znaleźć czas na wszechstronny ruch co najmniej dwa razy w tygodniu po 1,5 godziny. Żadne chwilowe zrywy czy diety nie pomogą. Powinna to być gimnastyka wzmacniająca nasze nogi. Ponadto, przede wszystkim efektywnie ćwiczyć należy w dniu wolnym od pracy (np. w niedzielę) i koniecznie rano. Oczywiście trudno jest się zmobilizować. Co więcej, nie łatwo jest samemu ćwiczyć efektywnie przez dwie godziny. Największą jednak trudność stanowi znalezienie takich zajęć, gdzie wszechstronne ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i rozluźniające prowadzone są przez doświadczonego instruktora.

2. Rozluźnienie i elastyczność
Zwierzęta wielokrotnie w ciągu dnia rozprostowują skrzydła, wyciągają szyję i wyginają kręgosłup, po to by lepiej rozciągnąć stawy i ścięgna, ukrwić mięśnie i mózg, zrelaksować się i nie "zastać się". To właśnie zastoje osłabiają nasz organizm, i prowadzą do chorób. Okazuje się, że ludzie powinni nastrajać swój organizm jak instrument. Przywracać mu równowagę i harmonię jego funkcjonowania. Dzień kobiety wypełniony jest pracą zawodową, prowadzeniem domu, opieką nad dziećmi, a nieraz i mężem. W tym wszystkim dobrze jest jednak znaleźć czas dla siebie, a w nim na ćwiczenia pozwalające zachować zdrowie, sprawność i urodę. Ważną rzeczą jest dbałość o poprawę elastyczności mięśni i stawów, na długo zanim stanie się to problemem. Zapobieganie ograniczeniu ruchomości stawów to bardzo ważna funkcja każdej rekreacji ruchowej. Regularne wykonywanie ćwiczeń uelastyczniających i rozciągających bez przeciążeń poprawia ruchomość stawów, wiązadeł, ścięgien i tkanki łącznej. Co najmniej dwa dni w tygodniu poświęcone takim ćwiczeniom dają pełną swobodę ruchu i przynoszą dużo radości w codziennym życiu. Z wiekiem znaczenie ćwiczeń uelastyczniających wzrasta gdy występuje ogólny brak aktywności, choroby, operacje, kontuzje i trzeba to powoli leczyć i łagodzić właśnie ćwiczeniami. To bardzo ważna zaleta wewnętrznych systemów ćwiczeń dalekiego wschodu. Trzeba jednak pamiętać, że elastyczność to cecha indywidualna organizmu. Nie należy oceniać siebie i porównywać z innymi osobami, a już z pewnością nie należy starać się za wszelką cenę dorównać innym. Istotne jest, aby czerpać satysfakcję z własnych postępów, gdyż ważny jest nasz udział w ćwiczeniach, a nie osiągi. Tym bardziej, że elastyczność zmienia się z dnia na dzień. Zmęczenie, choroba, bóle mięśniowe, a nawet pogoda mogą ograniczać ruchomość stawów, np. gdy jest zimno możemy czuć się bardziej sztywni. Nie powinniśmy się zniechęcać, jeżeli czujemy się tacy. Zawsze trzeba brać pod uwagę swoje fizyczne ograniczenia i możliwości organizmu na dzień dzisiejszy. To właśnie często powoduje, że po krótkim okresie ćwiczeń aerobiku czy fitnessu rezygnujemy z treningów. Ćwiczenia starych wewnętrznych systemów wschodnich są bardzo wszechstronne i zrównoważone jeżeli chodzi o treść i metodykę ruchu. I dlatego bardziej dostępne dla wszystkich.

3. Dla wszystkich, którym przybyło wagi i ciała
U normalnych zdrowych i aktywnych ruchowo kobiet zawartość tłuszczu w organizmie nie przekracza 20 % ciężaru ciała. Wiele kobiet jest przekonanych, że stosując tak zwaną dietę-cud, jakich mnóstwo się poleca i propaguje, szczególnie na wczasach odchudzających, w krótkim czasie zlikwidują nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzonej przez lata i staną się szczupłe i zgrabne. Niestety nie jest to możliwe, chyba, że ze szkodą dla zdrowia. Takie diety zniechęcają do aktywności fizycznej, ograniczają sprawność ruchową, powodują powstawanie zmarszczek, fałd i wiotkiej skóry. Często też przyczyniają się do zatrucia organizmu. Długoletnie badania i praktyka lekarzy z American College of Sport Medicine potwierdzają, że nadwagę obniżać można jedynie poprzez systematyczne ćwiczenia ruchowe i zrównoważoną dietę, stosowane razem. Systematyczna aktywność ruchowa prowadzi do wykształcenia nawyków, skłaniających człowieka do ciągłej dbałości o swój organizm i ciało, oraz utrzymywanie ich w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Jest to najbardziej skuteczna i przede wszystkim trwała metoda przywracania nie tylko ładnego ciała, ale zdrowia i zadowolenia. Systematyczny trening ruchowy pobudza i przedłuża proces spalania energii i zapasów tłuszczu na okres jeszcze po treningu. Aktywność ruchowa reguluje apetyt, zapobiega zmniejszaniu się (ubytkowi) mięśni. Jakkolwiek sama dieta odchudzająca często obniża wagę ciała, to jednak prawie zawsze jednocześnie zmniejsza tkankę mięśniową łączną, co prowadzi do osłabienia fizycznego organizmu, a w tym ważnych dla naszego życia organów.
Mało kto wie, że starszy człowiek powinien ważyć tyle, ile wynosiła jego waga mniej więcej w dwudziestym roku życia. Przybieranie z wiekiem na wadze należy traktować więc jako nieprawidłowość. Oprócz tłuszczu odkładają się w organizmie na skutek braku aktywności ruchowej i niewłaściwej diety tak zwane złogi, czyli toksyczne i szkodliwe produkty niewłaściwej przemiany materii i złego funkcjonowania wielu narządów i układów. Z pewnością można temu zaradzić łącząc dwie rzeczy - ruch oraz racjonalne i zdrowe odżywianie. Nie trzeba się bać małego głodu. Jest to uczycie , którego nie mogą opanować tylko osoby, które jedzenie stawiają na pierwszym miejscu. Chińscy lekarze mówią: 70% żołądka służy właścicielowi, 30% lekarzowi. Musimy jednak pamiętać, że sama zmiana diety i sposobu odżywiania nic nie da bez aktywności ruchowej. Oczywiście są to bardzo ogólne porady, ale każdy z nas wie, że rezygnacja z obfitych kolacji, tłustych potraw, dużej ilości ziemniaków, makaronów i chleba czy słodyczy połączone z rozbudzeniem potrzeby aktywności ruchowej może przynieść oczekiwane efekty. Szczupła młodzieńcza sylwetka, sprawne i posłuszne naszej woli ciało dzięki, któremu możemy pozwolić sobie na realizację wielu ciekawych pomysłów i zamierzeń, stały się synonimem życiowej aktywności, powodzenia i przepustką w XXI wiek. Szczególnie dotyczy to młodych kształcących się kobiet i mężczyzn, na początku kariery zawodowej. Atrakcyjny wygląd oraz dobre wzorce dotyczące zdrowego i aktywnego trybu życia pomagają w konkursach na wymarzone i bardzo różne stanowiska pracy, otwierają przed nami zupełnie inny świat kontaktów i przyjaźni z osobami, które potrafią cieszyć się życiem i mądrze z niego korzystać, a przede wszystkim nie chcą się na stałe tylko "zadomowić".
Jak wynika z ostatnich danych, mamy jeden z największych wskaźników umieralności szczególnie mężczyzn w sile wieku, a schorzenia serca i układu krążenia oraz ogromna ilość chorób wewnętrznych, łącznie z nowotworowymi, dotyka coraz młodszych. Brak systematycznej aktywności ruchowej, niewłaściwe odżywianie i stresy to trzy najważniejsze przyczyny powstawania prawie wszystkich dolegliwości. Jesteśmy coraz mniej ruchliwi i mimo trudnej sytuacji gospodarczej, bezrobocia i niewielkiej społecznej zamożności coraz bardziej wygodni, a nawet leniwi. Przecież zmniejszenie poziomu cholesterolu powoduje obniżenie ilości kwasu moczowego i poziomu cukru we krwi, a więc ma zasadniczy wpływ na nasze zdrowie. Dieta odchudzająca może wprawdzie przynosić spadek wagi, ale praktyka mówi, że najczęściej jest to spadek nietrwały i niewiele daje bez aktywności ruchowej. Dlaczego tak się dzieje, dlaczego mimo zmniejszenia ilości kalorii często znowu przybieramy na wadze? Poddajemy się różnym dietom, łykamy środki hamujące łaknienie, chociaż często takie postępowanie prowadzi do nierównowagi, do powstania nerwic, stresów i ciągłego niezadowolenia. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z diety, tylko należy połączyć dietę z różnymi formami systematycznie uprawianej rekreacji ruchowej.

4. Piękne nogi
Moda spowodowała, że wraz z postępem cywilizacji kobiety stały się smukłe, zgrabne i bardziej wysportowane. Do dzisiaj mężczyźni faworyzują panie o szczupłych sylwetkach i smukłych nogach. Ale wiadomo też, że nie każda otrzymała w prezencie od losu zgrabne nogi, a nawet jeżeli tak, to często z czasem tracą one swą dawną linię. Co robić, żeby zachować do późnych lat ładne nogi. Należy po prostu systematycznie je ćwiczyć. Panie, które uważają, że warto przydać swoim nogom trochę smukłości, powinny stosować ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek i ud, oraz inne ćwiczenia mocno angażujące nogi. Właśnie ćwiczenia starych wewnętrznych systemów wschodu bogate są w różnego rodzaju przysiady, wznosy, krążenia i formy ruchowe o zmiennych niskich pozycjach, bardzo dobrze wzmacniających i rozciągających mięśnie nóg. Taki właśnie ruch powoduje spalanie narosłej na nich warstwy tłuszczu, ujędrnia ciało i przywraca naszym nogom ich dawny piękny kształt.
Chyba najbardziej eksploatowanymi częściami ciała są nasze stopy. Nieraz codziennie wykonujemy kilka tysięcy kroków, co stanowi duże obciążenie dla naszych stóp. I to w jakim obuwiu: mało elastycznym, wąskim, obciskającym palce stóp, często na zbyt wysokich obcasach. Wszystko to przenosi się na stawy skokowe. Takie chodzenie powoduje powstawanie napięć, szczególnie ścięgna Achillesa przyczyniając się do jego usztywnienia. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ale zwykłe chodzenie po schodach przyczynia się do takiego stanu rzeczy, gdyż wchodzimy na przedniej części stopy i jeszcze dodatkowo dźwigamy przy każdorazowym postawieniu stopy na stopień całe swoje ciało, żeby je przenieść na kolejny stopień. Policzcie ile to kilogramów łącznie musimy dźwigać na naszych stopach i jak bardzo obciążamy ścięgno Achillesa wchodząc z zakupami na II piętro. A zmniejszenie ruchomości i elastyczności tego ścięgna może prowadzić do urazów i chorób podudzia i nóg. Chodzenia po schodach możemy się nauczyć, ale najważniejsze są systematyczne ćwiczenia uelastyczniające i rozciągające ścięgna i mięśnie nóg, szczególnie stawu skokowego, podudzia i ud. Pamiętajmy, że nogi noszą nas przez całe życie. Musimy je wzmacniać, żeby nigdy nas nie zawiodły i nie okazały się słabe, gdyż wtedy pojawiają się kłopoty, ból stawów i żylaki.

5. Nasza postawa, kręgosłup i siedzący tryb życia
Nasza sylwetka i postawa kształtuje się przez całe życie ale jeszcze jako młodzi mamy szansę jej się przyjrzeć i przywrócić harmonię i prawidłowy wygląd. Zaniedbana postawa prowadzi do takich napięć, że zaczynają się problemy z ruchem. Jeżeli więc stwierdzamy, że nasza postawa nie jest całkiem właściwa - zacznijmy ćwiczyć. Powinny to być ćwiczenia nie tylko gimnastyki korekcyjnej, a więc specjalistyczne, ale ćwiczenia działające całościowo na organizm i korygujące jego całą sylwetkę. Zachęcamy do takich ćwiczeń przede wszystkim panie i panów pracujących za biurkiem, kierownicą, ladą sklepową, maszyną, a więc pracujących długo na siedząco. Kilka godzin siedzenia to dla kręgosłupa, stawów i mięśni trwałe napięcia i kłopoty w starszym wieku. Zachęcam koniecznie, aby dla zachowania zdrowia i ładnej postawy ćwiczyć gimnastykę uruchamiającą wszystkie stawy, uelastyczniającą kręgosłup i wzmacniającą mięśnie tułowia (brzucha i pleców). Warunkiem stabilizacji kręgosłupa i utrzymania jego fizjologicznej naturalnej pozycji jest tonus, czyli stałe fizjologiczne napięcie mięśni. Jeżeli tonus pewnych grup mięśniowych ulegnie osłabieniu np. siedzącym trybem pracy i wypoczynku, doprowadzi to do naruszenia równowagi w oddziaływaniu tonusu mięśniowego na kręgosłup i inne stawy, np. kości stopy, i do wykształcenia innych krzywizn. Można więc wnioskować, że wady postawy są wynikiem małej aktywności ruchowej, długich statycznych pozycji (głównie siedzącej i leżącej) oraz pracy lub wysiłku fizycznego przeciążającej cały czas tylko pewne wybrane grupy mięśni. Ale po środki zapobiegawcze można sięgnąć zawsze i są one dostępne dla każdego niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Takim środkiem jest ruch i aktywność fizyczna rozwijająca i wzmacniająca równomiernie wszystkie części ciała. Taka wszechstronna gimnastyka wzmacniająca może przynieść bardzo dobre rezultaty nawet w przypadkach dużych zmian chorobowych. Są to tzw. czynne metody profilaktyczno-lecznicze. Światło, powietrze, słońce, rozsądne odżywianie, systematyczna aktywność ruchowa i dobry sen potrafią zdziałać cuda. Są to najbardziej racjonalne i naturalne lekarstwa, które nie wymagają dużych kosztów. Prawda jest taka, że największą trudnością w realizowaniu aktywności ruchowej dla zdrowia jest min. brak czasu i lenistwo sprzyjające wygodnym formom wypoczynku. Przez całe życie "pracujemy" na stan naszego kręgosłupa. Jeżeli nie będziemy dbać o niego i doprowadzimy do zwyrodnienia, prędzej czy później ból będzie się stawał coraz silniejszy i częstszy, a wtedy znajdziemy czas, a nawet dużo czasu na uśmierzenie bólu. Bo kręgosłupa już nie naprawimy. Dlatego każda chwila zainwestowana w utrzymanie zdrowia i sylwetki opłaci się stukrotnie. Jeżeli w porę zaczniemy dbać o siebie, możemy jeszcze bardzo wiele radości sprawić sobie w życiu. Praca przy biurku nawet jeśli nie jest męcząca, może być przyczyną trwałych urazów i napięć. Stałe wychylenie przedniej części ciała nad biurkiem osłabia mięśnie brzucha i grzbietu. Jednym zdaniem profilaktyka i aktywność ruchowa jest najlepszym lekarstwem na uniknięcie kłopotów z kręgosłupem.

6. Wypoczynek
Cywilizacja działa na człowieka destrukcyjnie, tłumiąc w nim jedną z wielu pierwotnych umiejętności i potrzeb, jaką jest stan relaksu, czyli głębokiego wypoczynku ciała i umysłu. Zastanówmy się, czym jest zmęczenie. Jest to zmniejszenie zdolności do funkcjonowania całego organizmu lub jakiegoś przeciążonego narządu, spowodowane pracą, nadmiernym wysiłkiem, nie tylko zresztą fizycznym. Zmęczenie jest zjawiskiem normalnym i w odpowiednim świadomym dawkowaniu korzystnym dla naszego organizmu. Innym rodzajem zmęczenia jest znużenie, czyli stan przeciążenia psychicznego. Zmęczenie i znużenie nie zawsze idą w parze. Można być zmęczony fizycznie, ale w wyniku zainteresowania pracą lub aktywnością fizyczną, którą się lubi i która przynosi zadowolenie, można nie czuć znużenia. Bywa też odwrotnie, kiedy człowiek zupełnie wypoczęty odczuwa znużenie psychiczne z powodu monotonii i nudy, depresji czy rozgoryczenia. Zmęczenie można zmniejszyć przez wypoczynek, rekreację i relaks, natomiast znużenie przez wprowadzenie aktywności do swojego życia. Tak więc aktywność ruchowa i relaks to dwie drogi prowadzące do regeneracji naszego organizmu. Aby skutecznie regenerować siły po każdym dniu pracy zawodowej, domowej, lub nauki trzeba być w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Nie wystarczy jednak tylko sama rozrywka i zabawa, telewizor, imprezy czy praca na działce itp. Niezbędne jest skierowanie przez jakiś czas pracy naszego umysłu i ciała na zupełnie inne niecodzienne płaszczyzny działania. Wskutek braku ruchu i relaksu najbardziej cierpi układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Zwłaszcza praca w pozycji siedzącej przyczynia się do niedostatecznego i powierzchownego oddychania. Brak ruchu oraz przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych (tylko w pracy i domu) doprowadza stopniowo do zmniejszenia odporności organizmu. Ograniczenie procesów utleniania spowodowane niedostateczną wentylacją płuc, brakiem wszechstronnego ruchu mięśni oraz niewielką ilością bodźców pobudzających, wzmacniających i hartujących sprzyja szybszemu występowaniu zmęczenia, znużenia i przemęczenia. Wbrew pozorom bierny odpoczynek nie ma wpływu na regenerację naszego organizmu. Z drugiej strony, trudno jest znaleźć sposób aktywności wspólny dla osób mających pracę umysłową, nerwową i wyczerpującą psychicznie oraz dla tych dla których praca wydaje się ciężka, nudna i monotonna. Tylko systemy ćwiczeń ruchowych obejmujących zarówno relaks, rozluźnienie jak i aktywnością fizyczną mogą zapewnić wszystkim regenerację. Dla osób nerwowych i wyczerpanych psychicznie dobra będzie medytacja, ćwiczenia rozluźniające i relaksujące, czyli ćwiczenia długotrwałe, spokojne i harmonijne wykonywane w porze wieczornej. Osobom znudzonym dobrze zrobią ćwiczenia o zróżnicowanej aktywności ruchowej, wzmacniające i pobudzające wykonywane w porze porannej. Dlaczego konieczny jest jednak wysiłek fizyczny? Ponieważ brak aktywności ruchowej prowadzi do wcześniejszego starzenia się i powstawania różnorodnych schorzeń. Według ostatnich badań, w których brały udział zróżnicowani przedstawiciele grup wiekowych od 30 do 50, lat wydolność fizyczna oceniana na podstawie zdolności przyswajania tlenu w organizmie ulega bardzo znacznemu obniżeniu i w wieku 60 lat wynosi tylko ok. 60% sprawności z wieku 20 lat. Przeciwdziałać temu może tylko jedynie systematyczne zażywanie ruchu, i to w sposób wszechstronny. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza małżonków - już sam fakt zmiany stanu cywilnego powoduje bardzo często rezygnację z wszelkich form aktywności ruchowej na rzecz "zadomowienia". Szkoda, że tylko skromna ilość naszego mocno zadomowionego społeczeństwa znajduje chęci i czas na aktywność ruchową i interesuje się swoim zdrowiem. Większość uznaje, że i bez tego można przeżyć, że są przyjemniejsze sprawy w życiu takie jak telewizor, działka, spotkania towarzyskie, filmy, książki, i wiele innych przyjemności. W naszym kraju oświata zdrowotna w świadomości społecznej to wciąż tylko puste hasła, najczęściej pozostające w programach urzędników, którzy tworzą je na potrzeby innych wyższych urzędników. Niestety za tymi programami nie idą żadne konkretne działania sprzyjające i wspomagające upowszechnianie aktywności ruchowej, a co najważniejsze nie udostępnia się sali, sprzętu czy instruktora. Szczególnie osoby z nadwagą powinny mieć stworzone warunki do uprawiania ćwiczeń ruchowych, i to nie na zasadzie gimnastyki odchudzającej typu "unieś nogę i trzymaj 10 sekund, potem drugą" jaką można zobaczyć na przepisywanych przez lekarzy ćwiczeniach rehabilitacyjnych dla osób z nadwagą.

7. Trochę dla mężczyzn
Męski brzuch to sprawa poważna. Natura naszego męskiego ciała i nasz tryb życia robią swoje. U pań także się to zdarza, ale głównie bardziej przyrastają biodra i uda, i nie jest to aż takie uciążliwe jak u panów. Mężczyźni także próbują zwalczać nadmierny apetyt, a może właściwie jego skutki, siłą woli, tylko że najczęściej są to metody doraźne, mało praktyczne i obliczone na krótki efekt. Walczą więc z apetytem kilka dni, po czym walka słabnie z każdym dniem i przy najbliższej okazji odrabiają zaległości. Ciągle jeszcze u podstaw naszego życia tkwi wpojone przez rodziców, a głównie przez nasze mamy, przekonanie, że obfite jedzenie daje zdrowie i siłę. Często także, z powodu panującej nudy domowej, robimy obchód mieszkania, który najczęściej kończy się w kuchni w lodówce. W młodym wieku więcej się ruszamy (chociaż teraz telewizja i komputery zaczynają dominować) a mniej zjadamy, jednak kiedy już jesteśmy dojrzali proporcje odwracają się, ruchu jest coraz mniej a chęci do jedzenia coraz więcej. A wiec kiedy kończy się rower i piłka, to zaczyna się brzuch. Zazwyczaj też nie stronimy od kieliszka lub piwa, które trzeba czymś zakąsić, a okazji przecież nie brakuje. Lata lecą, organizm słabnie i zaczynamy to coraz bardziej odczuwać. Choroby degenerujące organizm z powodu jego miejscowego osłabienia i niszczące jego zdrowie stają coraz większym problemem dla panów. Słabość fizyczna i brak równowagi wewnętrznej to niestety pierwsze kroki do utraty zdolności do samodzielnego życia w starszym wieku. Osoby, które ćwiczą starzeją się o wiele wolniej od innych, mniej chorują, mniej korzystają z porad lekarskich, mają bardzo dobre wyniki i nie muszą sie martwić co chwila swoim zdrowiem, są radosne i szczęśliwe, że mogą jeszcze wiele ciekawych rzeczy w życiu robić. Tacy panowie są wytrzymalsi, poruszają się sprawniej i szybciej, są bardziej mobilni i zaradni. Ich układ kostny jest mocniejszy, a układy krążenia i oddechowy bardziej wydolne i sprawne. Nawet umiarkowana ilość czasu poświęcona na ćwiczenia wzmacniające, chociaż raz w tygodniu, może w znacznym stopniu wzbogacić jakość życia. Aktywność ruchowa chroni nas przed chorobami "starszego wieku". Wiele obserwacji potwierdza, że dzięki wzmocnieniu nóg nawet bardzo słabi starsi ludzie mogą stać się bardziej ruchliwi i samodzielni. Wiele panów zna już to uczucie, kiedy w najmniej odpowiedniej chwili poczuje gdzieś w plecach ostry zapierający ból. To odzywa się zaniedbany i najczęściej przeciążony z powodu nabytej słabości kręgosłup. Cena, którą trzeba płacić za luksus motoryzacji, miękkich foteli, fizycznego lenistwa. To powinien być dzwonek alarmowy dla nas, a nie dla lekarza, przypominający, że trzeba zacząć coś robić z sobą. I nie pomoże żadne wmawianie sobie, że przecież Ty nigdy dotychczas nie miałeś kłopotów ze zdrowiem. Właśnie teraz się zaczęły. Do trzydziestki Twoje kości były silne, ale po trzydziestce masa kostna ulega powolnemu zmniejszeniu. Najgorzej wychodzi na tym właśnie kręgosłup, szczególnie wtedy gdy przybywa wagi. Te 35 kręgów oddzielonych jest od siebie elastycznymi krążkami, zwanymi dyskami, które złośliwie wyskakują. Tyle, że dzieje się to najczęściej z naszej winy. Krążki te wraz z właściwymi kręgami zachowują swoje położenie w równowadze dzięki wiązadłom i mięśniom. A wiadomo, że mięśnie nieaktywne słabną i zanikają. Bez wzmacniania nie będą w stanie utrzymać naszego kręgosłupa. To prawda, że jesteśmy zapracowani od rana do wieczora i często na nic nie mamy czasu. I tak schodzi nam tydzień po tygodniu. Jeżeli jednak chcemy zachować zdolność do takiego aktywnego życia, poświęćmy trochę czasu w jedyny wolny dzień jaki mamy, czyli niedzielę, i zadbajmy o nasz kręgosłup wzmacniając go poprzez aktywność ruchową. To bardzo ważna funkcja regeneracji po wszelkiego rodzaju urazach i dolegliwościach. Pamiętajmy, że lekarstwa nie naprawią nam uszkodzeń, pozwalają jedynie złagodzić ból lub usunąć stany zapalne. Myślę, że każdemu z nas, bez względu na wykonywana pracę, pozycje społeczną, czy majątek, zależy na zdrowiu i sprawności. Wszystko zależy od naszej wydolności ruchowej i świadomości poczucia stanu zdrowia. Niekiedy to odczucie bywa bardzo złudne, a każda dolegliwość czy choroba, która często pojawia się nagle, całkowicie burzy nasz spokój już na długie lata. Wprowadza w nasze życie ograniczenia, ostrożność i niekiedy strach przed przeżyciem bólu. Człowiek szybko się męczący, mało sprawny, ograniczony ruchowo i niewydolny często jest zrezygnowany i szuka pomocy jedynie u lekarza, w szpitalu i w aptece. Słyszałem też takie opinie, że ruch jest szkodliwy bo niepotrzebnie eksploatuje się organizm i w ten sposób szybciej się go zużywa. Obserwacje jednak nie potwierdzają tych opinii. To właśnie osoby aktywne ruchowo są młodsze biologicznie i zdrowsze. Mają zawsze dobre samopoczucie, nie odczuwają zmęczenia przy wykonywaniu normalnych, codziennych czynności, nie odczuwają znużenia codzienną pracą, szybciej się regenerują i mają więcej chęci i możliwości na realizowanie w swoim życiu ciekawych planów czy pomysłów, szczególnie związanych z odpoczynkiem.

8. Oddychanie i relaks
Większość z nas już utraciła umiejętność pełnego i spokojnego oddychania. Stresy towarzyszące naszej codzienności sprawiają, że sapiemy i oddychamy krótko i szybko. Prawidłowe, świadome oddychanie jest podstawą każdego systemu ćwiczeń ruchowych lub relaksacji. Żyjemy w czasach ciągłego napięcia, skutkiem czego jest stres i cały szereg chorób wewnętrznych jak wrzody żołądka, bezsenność, migreny. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom można przy pomocy relaksu przywrócić właściwy oddech, krążenie czy złagodzić bóle. Takie zależności istnieją. Właściwa porcja aktywności ruchowej, spokój i zdrowa dieta powodują wzrost ogólnej adaptacji organizmu na stres, a także na jego długotrwałe skutki. Aktywność komórek naszego ciała zaczyna się zmniejszać po przekroczeniu 25 lat, głównie dlatego, że stajemy się zbyt leniwi, bierni ruchowo. Brak aktywności ruchowej powoduje osłabienie sprawności i wydolności oddychania o ok. 1 % na rok. Nawet ludzie starsi po pewnym okresie ćwiczeń mogą poprawić znacznie oddychanie. Osoby aktywne ruchowo są znacznie zdrowsze, sprawniejsze fizycznie i umysłowo, mają ładniejsza sylwetkę i więcej optymizmu. Ćwiczenia ruchowe likwidują ryzyko zachorowań na serce i arteriosklerozę, utrzymują niski poziom cholesterolu, prawidłowe ciśnienie i poziom cukru, a co najważniejsze, dają radość i chęć życia.
Zachęcam wszystkich do refleksji nad sobą, swoim zdrowiem i trybem życia. Zachęcam wszystkich do znalezienia odrobiny czasu dla ciała i umysłu, do wspólnej systematycznej praktyki ćwiczeń wzmacniających, rozluźniających i medytacyjnych. Na to nigdy nie jest za późno, niezależnie od tego czy jesteśmy jeszcze młodzi, czy już troszkę starsi, zdrowi czy już nie bardzo.

9. Nasza osobista medycyna
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozwój współczesnej medycyny leczniczej i technik medycznych ma niewielki wpływ na ogólny stan zdrowia i przedłużenie życia. Sprzedaż lekarstw przynosi producentom ogromne zyski i wytwarza stan uzależnienia człowieka od lekarza i lekarstw. Tym bardziej, że według danych WHO większość leków nie leczy, tylko łagodzi lub zalecza na pewien czas. Raz naruszony chorobą lub urazem organizm leczony z pomocą techniki medycznej lub lekarstw nie wraca już do swojego pierwotnego stanu zdrowia. Jest już w pewien sposób zniekształcony i osłabiony a jego równowaga naruszona. Tym bardziej, że każde leczenie jest bardzo wąskie i ukierunkowane w swoim zakresie i nie uwzględnia wcale organizmu jako całości, poprawiając zdrowie w jednym miejscu a szkodząc w innych. Niestety coraz bardziej opieramy swoje zdrowie tylko na skuteczności lekarzy i ich recept. Okazuje się, że współczesny świat mimo, że dysponuje coraz lepszymi lekarstwami i technikami, jest bardziej chory niż dawniej. Medycyna staje się coraz bardziej droga. Dodajmy dobra medycyna. Medycyna powszechna czyli taka dla wszystkich, jest bardzo daleka od tej drogiej skutecznej medycyny. A dla tej powszechnej ciągle brakuje pieniędzy. Szczególnie na leczenia szpitalne. Niestety, w niedalekiej przyszłości ten podział jeszcze bardziej wzmocni się i uwidoczni. Społeczeństwa zachodnie wysoko rozwinięte gospodarczo i cywilizacyjnie, zaczynają coraz bardziej odczuwać takie kontrasty i zaczynają dostrzegać ogromną wartość i potrzebę innej medycyny, a mianowicie medycyny profilaktycznej, zapobiegawczej. Przekonują się, że to nie nowoczesne techniki medyczne i lekarstwa przyczyniają się do dobrego zdrowia i długiego życia, ale zdrowy styl życia, aktywność ruchowa i wysoki poziom kultury sanitarno-higienicznej. Zaczynają więc rozumieć i dostrzegać, że lepiej nie chorować, niż leczyć się nowocześnie i drogo. Niewłaściwa dieta, olbrzymie ilości wypalanych papierosów, siedzący tryb życia, wygodnictwo i stres sprzyjają występowaniu chorób układu krążenia i nowotworów. Te cywilizacyjne choroby zabierają życie tak wielu jeszcze całkiem młodym osobom. Dlatego tak ważne staje się nowe spojrzenie na naszą "własną" medycynę, która pozwoli nam zachować zdrowie przez całe życie, przywrócić je i chronić. Cztery najważniejsze elementy takiej medycyny to zdrowe odżywianie, wszechstronna aktywność ruchowa, oddychanie i higiena. Zacznijmy wzorem innych rozwiniętych społeczeństw przekonywać się do aktywności ruchowej w swoim codziennym życiu, do swojej osobistej medycyny, która będzie dbała o nasze zdrowie, a nie nas leczyła dopiero wtedy gdy je stracimy. Dbać o zdrowie możemy świadomie dokonując własnych wyborów, natomiast w chorobie wyborów za nas dokonują już inni. Chińczycy bardzo obrazowo to ujmują: "Jak nie zaczniesz się ruszać, to lekarz zacznie się ruszać wokół Ciebie". Dr Michał Tombak w swoich książkach o zdrowiu radzi: "Fizyczne obciążenia są niezbędne dla naszego organizmu do prawidłowego funkcjonowania serca, mięśni, kręgosłupa, układu krwionośnego, do wydalania odchodów i toksyn, jednym słowem do utrzymania organizmu. Żeby organizm dobrze funkcjonował trzeba się dużo ruszać. Ruch jest pożyteczny dla wszystkich - młodych i starych. Szczególnie dużo ruchu potrzebuje chory organizm. Człowiek powinien zrozumieć jedną prostą prawdę, że prowadząc aktywny tryb życia, nie tylko chroni swoje zdrowie, ale również może pozbyć się wielu chorób. Aktywność ruchowa pomaga odzyskać sprawność całego organizmu. Czym jest sprawność? Jest to zdolność do prawidłowego i wydajnego funkcjonowania organizmu zawsze i wszędzie bez odczuwania zmęczenia i negatywnych skutków zdrowotnych. I wcale nie musimy być kulturystą, maratończykiem czy gimnastyczką. Chodzi o to, żebyśmy mogli wykonywać wszystkie życiowe zajęcia, takie które musimy i takie na które mamy chęć i jeszcze zachowali energię. Serce, płuca i naczynia krwionośne tworzą sprawność oddechowo-krążeniową, stawy, mięśnie i ścięgna tworzą sprawność ruchową, czyli zdolność do ponoszenia wysiłku i elastyczność ciała. Z wiekiem mięśnie i ścięgna ulegają skróceniu i nabierają sztywności. Utrata elastyczności to najczęstsza przyczyna urazów niszczących zdrowie. Budowa ciała to także sprawność. Zwiększony udział tłuszczu ( u kobiet) lub powiększone organy wewnętrzne ( u mężczyzn) mają wpływ na naszą ogólną formę, energię życiową i samopoczucie. Co zazwyczaj przeszkadza nam zachować sprawność przez całe życie? Nasze zwykłe lenistwo". Szczególnie młode osoby funkcjonujące aktywnie w życiu powinny zdawać sobie sprawę z tego, że tradycyjne ,,chodzenie do lekarza i apteki,, to już jest niewystarczający sposób dbałości o swoje zdrowie. Taka świadomość funkcjonuje jeszcze u starszych osób. Oczywiście opieka medyczna jest nam niezbędna, ale żaden lekarz nie wypisze nam recepty na sprawność i zdrowie.
Mam nadzieje, że ten cały bardzo ogólny tekst pozwoli każdemu na refleksję, że może warto jest coś robić dla swojego zdrowia, że może warto jest spróbować, tym bardziej, że razem w grupie pod okiem instruktora jest o wiele łatwiej praktykować systematycznie aktywność ruchową. Nasz Ośrodek Ćwiczeń Ruchowych nie tylko popularyzuje i upowszechnia wszechstronne formy ćwiczeń ruchowych, ale daje także pełne możliwości ich realizowania.

Tekst przygotowano w oparciu o ogólnodostępne artykuły z internetu, czasopism oraz książki "Żyjmy długo i zdrowo".

Zdzisław Gudojć

Artykuły do pobrania